z článku z Hospodárskych novín, 21.5.2021:
Zmeny v obstarávaní učebníc
Až do roku 2019 mali školy v oblasti nákupu učebníc zviazané ruky. Staromódny centralizovaný systém im totiž umožňoval obstarávať ich len z obmedzeného zoznamu. V praxi to znamenalo, že do každej školy v krajine putovali rovnaké knihy. Systém nebral do úvahy potreby jednotlivých inštitúcií, zdravotné hendikepy žiakov ani ich národnosť. Ministerstvo školstva však vlani prišlo s historickou zmenou. Jeho šéf Branislav Grōhling (1) otvoril trh a školám mal na nákup učebníc poskytnúť 11 miliónov eur. „Učitelia si konečne budú môcť vybrať také učebnice, aké potrebujú, a nebudú sa na to míňať verejné financie (2). Ministerstvo už nebude objednávať jednu učebnicu pre celé Slovensko,“ povedal minister v júni minulého roka. …
… Kým vlani štát vyčlenil na jedného prváka 44 eur, tento rok to bolo o desať eur menej, teda presne 34 eur.(3) Ostatné ročníky prvého stupňa mali vlani nárok na 32 eur, ale tento rok takmer o polovicu menej.
(1) kaderník
(2) zaplatia to v konečnom dôsledku rodičia = platené školstvo už od prvého stupňa => prudký pokles všeobecnej vzdelanosti
(3) -23% – učitelia ! máte odteraz právo rozhodnúť sa, ktorú učebnicu nekúpite, lebo si ju nemôže škola dovoliť
Štát, ktorý to vzdal v oblasti vzdelávania prestane existovať. O tom čo sa učí na školách už nebude rozhodovať. Vzdal sa svojej kompetencie. Otázne je či v súčasnej podobe vôbec zabezpečoval prežitie národa, ktorý ho tvorí. Bez vzdelania však nebudú kádre a bez kádrov nebude možné „vyjednať si“ adekvátne postavenie v budúcom štátnom celku. Bez ohľadu na to či to bude Československo 2.0, alebo V4 alebo Intermaris/Rakúsko Uhorsko 2.0. Konanie ministerstva školstva (a hlavne inštitucionálnej bandy okolo) je preto plnohodnotná likvidácia národa.