Taiwanská lastovička

od autora: | 10. decembra 2021

Ministerstvo zahraničných vecí krajiny uznalo čínske úrady za jediného právneho zástupcu Číny. Nikaraguské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok uviedlo, že republika prerušuje diplomatické vzťahy s Taiwanom a uznáva orgány ČĽR za jediného právneho zástupcu Číny.

„Vláda Čínskej ľudovej republiky je jediná, ktorá legálne zastupuje celú Čínu a Taiwan je neoddeliteľnou súčasťou územia Číny. Vláda Nikaragua prerušuje od dnešného dňa diplomatické styky s Taiwanom a ukončuje akékoľvek kontakty alebo oficiálne vzťahy,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení zverejnenom na vládnom portáli El 19 Digital.

Počas prvého obdobia predsedníctva (1985-1990) nikaragujského vodcu Daniela Ortegu sa Managua už vzdala oficiálnych vzťahov s Tchaj-pejom v prospech Pekingu. S nástupom k moci ďalšej prezidentky Violety de Chamorro ich však krajina obnovila.

Taiwanu vládne jeho vlastná administratíva od roku 1949, kedy na ostrov utiekli zvyšky kuomintangských síl vedených Čankajškom (1887-1975) a boli porazené v čínskej občianskej vojne. Odvtedy si Taiwan zachoval vlajku a niektoré ďalšie atribúty Čínskej republiky, ktoré existovali na pevnine pred nástupom komunistov k moci. Peking považuje ostrov za jednu z provincií ČĽR.

preklad správy z: https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/13164203

10.12.2021