Takže tieto tri postrehy:
- Medzi indivíduom a kolektívom, medzi záujmami jednotlivej osobnosti a záujmami kolektívu nie je a nesmie byť žiadny nezmieriteľný rozdiel. Nesmie byť, pretože kolektivizmus a socializmus individuálne záujmy nepopiera ale ich spája so záujmami kolektívu. Socializmus nesmie zabúdať na individuálne záujmy.
- Veď vzdelanie je zbraň, ktorej účinok závisí na tom, kto ju drží v rukách a kto chce touto zbraňou udrieť. Samozrejme, že proletariát, že socializmus potrebuje vysoko vzdelaných ľudí.
- V dôsledku náporu zdola, náporu más, môže buržoázia niekedy pristúpiť na niektoré čiastkové reformy, zotrvávajúc na základni existujúceho spoločensko – hospodárskeho poriadku. Keď tak činí, domnieva sa, že tieto ústupky sú nevyhnutné pre zachovanie jej triedneho panovania. V tom je podstata reforiem. Revolúcia však znamená prechod moci z rúk jednej triedy do rúk druhej. Preto sa nedá hovoriť o akejkoľvek reforme, že je to revolúcia. Preto sa nedá spoliehať na to, že by sa vystriedanie spoločenských poriadkov mohlo vykonať cestou nepozorovateľného prechodu od jedného poriadku k druhému, cestou reforiem, cestou ústupkov zo strany vládnúcej triedy.
Kompletný rozhovor, prevzatý z leva-net.webnode.cz je uložený tu.